ZIMNÍ DOVOLENÁ V EGYPTĚ – ANO NEBO NE?

15.12. 2016 Barbora Aref 13969x

Přemýšlíte, že byste se jeli přes zimu ohřát? Rádi byste zimu a šero v Česku „rozbili“ sluníčkem, teplem a koupáním v Rudém moři? Nebo přemýšlíte snad o strávených Vánocích či Novém roku v této africké zemi?

Milujeme Vánoce na písku

Cenové nabídky jsou lákavé, fotky na internetu téměř dokonalé, ale vy pořád nevíte, zdali bude v Egyptě opravdu hezky a na co si dát pozor, či jaké letovisko si pro vaši zimní dovolenou vybrat? Pojďme si společně shrnout pár základních informací a faktů o zimě v Egyptě, třeba vám právě tento krátký článek vaše dlouhé rozhodování ulehčí a ujasní.

Počasí v zimě

Egypt má aridní pouštní podnebí (to je takový typ podnebí, kde je úhrn srážek nižší než vsak a výpar). Obecně je sever země chladnější, než jih. Na jihu jsou ale větší výkyvy teplot. Egypt je jednou z nejteplejších a nejsušších zemí světa, kde na některých místech neprší i několik let. Přes léto téměř neprší, ale v zimě  a hlavně na pobřeží vás mohou bouřky a déšť přeci jen postihnout. Letos nás zde dokonce potkaly i celkem rozsáhlé povodně, které zasáhly Hurghadu a  napáchaly mnoho škod a to převážně v oblasti Ras Ghalib. Což také dokazuje statistika, která říká, že roční úhrn srážek dosahuje ve většině oblastí maxima 80 mm. Na pobřeží mohou ale srážky dosáhnout až 200 mm.

Teploty v zimě

Co se týká teplot, tak ty se v pobřežních oblastech v zimě nejčastěji pohybují v rozmezí 22-28°C ve dne, resp. 10-18°C v noci.  Někdy fouká velmi studený vítr. Teplota vody není vyšší než 20°C.

Co se týká dvou nejvíce navštěvovaných letovisek, tak Marsa Alam má oproti Hurghadě plošně menší výkyvy teplot a teplejší noci, zejména v zimě je tento rozdíl poměrně znatelný. Průměrná roční teplota v Marsa Alam a okolí je 25-26°C, v Hurghadě poté 23°C.

Pokud byste se rádi dočetli jestli si obecně vybrat spíše letovisko Marsa Alam nebo Hurghadu, tak podrobný přehled najdete ve článku zde:

Hurghada nebo Marsa Alam? Zaměřeno na + plusy a – mínusy těchto letovisek

 

Moře v zimě

Jak bylo již zmíněno výše, teplota moře se i přes zimu pohybuje okolo příjemných 20 °C.

Hlavním faktorem determinujícím vysoké teploty vody je egyptské klima. Přítomnost Saharské pouště na jihozápadě a Arabské pouště na východě zde v Egyptě tvoří suché a celoročně teplé podnebí. Velmi horké počasí v létě a teplé počasí s minimem srážek ve zbylé části roku vytváří ideální podmínky pro to, aby se Rudé moře prakticky celoročně prohřívalo a získané teplo neztrácelo.

Zásadní vliv má i charakter moře a mořského dna. Rudé moře je sevřené mezi dvěma kontinenty, mísení vody s chladnějšími vodami sousedního Indického oceánu je tak omezené na minimum. Rudé moře je zároveň velmi mělké. Snadno se tak prohřívají nejen pobřežní vody, ale v podstatě celé moře jako jeden velký celek. I díky tomu tu jsou vhodné podmínky pro život podmořských korálů.

Východ a západ Slunce v zimě slunce

Uvedené časy jsou ke dni 15.12.2016. V zimních měsících se ale východ a západ Slunce pohybuje + – pár minut okolo stejných hodin.

Untitled

 • Občanský soumrak je doba před východem (a po západu) Slunce, kdy Slunce ještě není víc než 6 stupňů pod obzorem. V této době je ještě možné venku vykonávat většinu běžných činností bez umělého osvětlení.
 • Nautický soumrak je doba předcházející či následující občanský soumrak – Slunce je mezi 6 a 12 stupni pod obzorem. Již bývají vidět nejjasnější hvězdy a také je ještě vidět mořský horizont, který se dříve používal k navigaci (odtud pochází i pojmenování tohoto soumraku).
 • Astronomický soumrak je doba předcházející či následující nautický soumrak – Slunce je mezi 12 a 18 stupni pod obzorem. V této době je ještě obloha slabě osvětlena slunečním světlem rozptýleným v atmosféře, takže nejsou vidět nejslabší hvězdy. Okolo letního slunovratu trvá astronomický soumrak v našich zeměpisných šířkách po celou noc.

 Jaký hotel si vybrat?

♥ Hotel bez mola – nejlépe hotel se zátokou, nebo zálivem, kde není přístup do moře přes molo – v zimě téměř neustále fouká a pokud se chcete okoupat v moři, tak přes molo se vám to nemusí podařit

♥ Hotel s vyhřívaným bazénem – prostudujte období od kdy do kdy hotel vyhřívání poskytuje

♥ Pokud s sebou berete děti, ověřte si, zda má hotel animační program i přes zimní období

Hotel pokud možno s klimatizací, která má ve funkci i vytápění – pokoje jsou většinou hodně chladné a je na nich zima. Všude jsou kachličky, tak nezapomeňte ani na teplé papuče a pořádné pyžamo.

Plus co se týká tepla, tak je v zimě velký rozdíl mít pokoj na jižní a nebo na severní stranu. Jižní strana se vytopí sama de facto, severní vůbec.

DSC_0128

Pozvolný vstup do moře vám umožní koupání v moři

 

DSC_0049

V zimě hodně fouká a většinou je vyvěšená černá vlajka

 

 

Co podniknout v zimě v Egyptě? 

Obecně vzato jsou zimní měsíce od prosince do konce února jako dělané na poznávání Egypta a na výlety za památkami.

Díky příjemným teplotám proto neváhejte vyrazit třeba na jeden z výletů:

 • Luxor
 • Asuán
 • Káhira
 • Abu Simbel
 • Edfu
 • Plavba po Nilu
DSC_0003

Memnonovy kolosy

 

DSC_0057

Karnak

 

Proč jet v zimě do Egypta?

 1. Výborná příležitost na poznávání památek
 2. Slunečné zpestření zimy a přes den příjemné teploty
 3. Příjemné ceny zájezdů
 4. Nízké obsazenosti
 5. Větší klid a soukromí

Proč v zimě nejezdit do Egypta?

 1. Může vás potkat déšť
 2. Studený vítr
 3. Nemožnost koupání v moři (pokud je hotel jen s molem)
 4. Omezené možnosti na potápění a šnorchlování na otevřeném moři
 5. Brzké stmívání a tím pádem kratší dny než v létě

 

Takže pokud jste vyloženě teplomilové a milujete 40 °C tak si vyberte pro Egypt raději letní měsíce. Pokud vám ale nevadí přibalit do kufru neopren na šnorchlování, mikinu či svetr na večerní posezení, tak si vyberte ten správný hotel a neváhejte si zimu příjemně zpestřit návštěvou této slunné země.

PS: Sledujte předpovědi počasí, každý den se tady liší. Nepleťte si uvedené orientační průměrné teploty s teplotami aktuálními. Aktuální teplota se může v závislosti na aktuálním počasí mírně lišit. Jaké počasí v Egyptě aktuálně panuje a informace o tom, jaká je zde aktuální teplota moře, naleznete na velkých zahraničních serverech. Počasí je bohužel nepředvídatelné a záleží také na štěstí :-).

Takže přibalte svetr a kalhoty na posezení u šíši, neopren na šnorchlování a hlavně nezapomeňte na opalovací krém, protože i v zimě je velice jednoduché se zde spálit!

OMRKNOUT LETENKY DO EGYPTA

20151202_222901

Krásnou zimní dovolenou v Egyptě a nebo třeba i na horách.

Maa Salama a budu ráda, když se vydáte

Barbora Aref
Jsem "barevná" žena, která žije svůj obyčejný život neobyčejným způsobem. Ukazuji lidem, že svět není černobílý a že multikulturní vztahy jsou normální. Pomáhám a otevírám své srdce těm, kteří se zajímají o jinou kulturu, o život v Egyptě, o vztahy, cestování a potřebují získat cenné informace, které na Wikipedii nenajdou. Otevírám dveře poznání do světa, který se nám zdá být neznámý a vzdálený... Více o mně se můžete dozvědět zde>>
Komentáře