JAK SE CHOVAT V EGYPTĚ ANEB RADY A TIPY PRO BEZSTAROSTNOU DOVOLENOU – 2. DÍL

Dovolená v Egyptě – sen anebo noční můra?

Stejná otázka a druhý článek na stejné téma ovšem tentokrát s jinými doplňujícími informacemi! Pokud jste ještě nečetli můj první článek na téma: JAK SE CHOVAT V EGYPTĚ ANEB RADY A TIPY PRO BEZSTAROSTNOU DOVOLENOU – 1. DÍL, tak si ho neváhejte přečíst a rozšířit tak svůj svět o pár informací, které třeba ještě neznáte anebo si připomenout i to známé a sdílet to s dalšími dál!

V dnešním článku se budu rozsáhle zabývat tím nejdůležitějším a to je jednoznačně podmořský svět a chování k němu! Pojďme se tedy společně podívat na dalších 5 tipů a zažít tak pohodovou dovolenou v Egyptě s respektem a úctou k jinému světu!

1.PODMOŘSKÝ SVĚT

Egyptská kapitola sama o sobě. Je jednoznačně jedním z nejkrásnějších na celém světě. Rudé moře skrývá mnoho dech-beroucích krás. Je živé, barevné, unikátní. Jenže víme o něm dostatek informací? Právě proto, že je Rudé moře opravdu velice živé a plné pro nás neznámých živočichů a tvorů, může být i nebezpečné. A tak stejně můžeme být i nebezpeční my pro něj! Moře je důležité respektovat se všemi jeho aspekty, s jeho energií a sílou a v tichosti bez doteků jen sledovat ten jiný svět!

 • Boty do vody jako prevence. V Rudém moři nikdy nespoléhejte na to, že se na písečném dnu vyskytuje jen příjemný písek, může se v něm vyskytovat i mnoho jedovatých živočichů, kteří vám v tom lepším případě dovolenou „jen znepříjemní“. V tom horším může být i vaše poslední. Proto se doporučuje vždy obuv do vody, i když ani ta vás mnohdy neochrání a proto je důležitá i obezřetnost a zrak na pozoru.

Šlápnout na tzv. „kamennou rybu“ by nechtěl nikdo z nás.

 • Šnorchlujte bezpečně! A tím myslím – nešnorchlujte na otevřeném moři a vždy šnorchlujte v bezpečné vzdálenosti u korálů a zároveň od korálů. Korálové útesy jsou domovem mnoha živočichů – od rybiček, přes murény a další. Pokud se přiblížíte moc blízko, může na vás nějaký ten živočich v rámci jeho vlastní záchrany, zaútočit. Bezpečná vzdálenost je vždy na pořadu dne.

  I kousnutí od murény může mít fatální následky.

  • Na nic v moři nesahejte! Nesahejte na korály – jsou to ŽIVÉ ORGANISMY, které rostou opravdu dlouhá léta a tím, že na ně sáhnete je můžete jednoduše poničit. Tím, že ale na nic nebudete sahat, chráníte také sami sebe. Některé korály jsou žahavé. Patří mezi ně ohnivé korály a také si dejte pozor na barevnou hvězdici známou jako Trnová koruna. Její jed může dokonce způsobit trvalé ochrnutí.

  Poznáte na fotce ohnivý korál?

  • Když píšu NA NIC V MOŘI NESAHEJTE – MYSLÍM TÍM OPRAVDU NA NIC! Nesahejte, prosím, ani na ta roztomilejší stvoření, jako jsou želvy, dugongové, či delfíni. Tito tvorové mají rádi své soukromí a tím, že nás obdaří svojí přítomností, si určitě nepřiplavali pro „pohlazení“. Naše pohlazení pro ně naopak může být velice stresující a dokonce i nebezpečné. Na našich rukou jsou přítomny bakterie, které pro mořské živočichy vůbec nejsou přirozené a tak můžeme nadělat více škody než užitku! Navíc – tito živočichové vyplouvají na hladinu proto, aby se NADECHLI! Potřebují kyslík a když se na ně sesype skupina bezohledných lidí, kteří chtějí „cool“ fotku na Instagram, tak z toho mají akorát stres! Níže přikládám fotky ze zátoky Abu Dabbab, kde se želvy přirozeně vyskytují. Pokud na ně budeme sahat (! KLIDNĚ STAČÍ I JEN LETMÝ DOTEK!), tak nám i v Egyptě za chvíli zbyde akorát tak prázdné moře!

  BUĎTE OHLEDUPLNÍ A RESPEKTUJTE PŘÍRODU TÍM, ŽE JI BUDETE JEN TIŠE POZOROVAT  ZPOVZDÁLÍ!

  TAKHLE TEDY NE! Nevhodné chování zachytila: Gábina Krsková

  TAKHLE TEDY NE! Nevhodné chování zachytila: Gábina Krsková

  Myslím, že ani vám by se nelíbilo, kdybyste v klidu a pohodě obědvali a potřebovali byste se napít a někdo by vám při tom skákal po zádech a osahával vás! Jednoduše nechte přírodu přírodou a když vidíte, že se někdo dopouští nevhodného chování, tak se nebojte lidi oslovit a vysvětlit jim, jak se k přírodě náležitě chovat! Nezůstávejte potichu! Mnohdy si lidé neuvědomují, jaké páchají škody a budou rádi za to, když jim objasníte čeho se dopouštějí!

  • Nešlapejte po korálech! Šlapaní po korálech korály ničí a jak jsem psala již výše, korál je živý organismus. Více o korálech nechám na samotné přírodě – ať k vám ona sama promluví skrze tohle krátké a krásné video. Doporučuji shlédnutí a i sdílení. TIP: Lze zobrazit i české titulky pod ikonkou nastavení.

  • Nic v moři nekrmte! Ano, čtete správně! Rohlíky ze snídaně nechte v restauraci a přestaňte krmit rybičky pro krásné fotky! Ryba není zvyklá na to, aby jedla těsto. Želva nejí přirozeně banány. A tak dále a tak dále. Nejen že tomu zvířeti můžete způsobit problémy, ale taky je můžete způsobit sami sobě. Krmit rybičky na výletech při šnorchlování anebo u korálových útesů téměř na otevřeném moři je výslovně zakázané, protože sami moc dobře víte, že malá rybička může jednoduše přilákat VELKOU RYBIČKU! Nenarušujte přirozený ekosystém moře jen pro vaše pobavení. V poslední době se nám rozšířilo také krmení žraloků a s ním se samozřejmě přirozeně začíná měnit i jejich chování! Loď na obrázku níže a její posádka na fotce byla nakonec vypátraná a náležitě dle eg. zákonů potrestaná. Pokud uvidíte jakékoliv podobné chování, či vyhazování organického či anorganického odpadu do moře, tak pokud možno pořiďte fotografii a pošlete ji na http://www.hepca.org/ , tam také můžete najít více informací nejen o aktivitách, které chrání Rudé moře.
  Nebuďte součástí ničení přírody!

  Nebuďte součástí ničení přírody!

  2.STRAVOVÁNÍ, PITNÝ REŽIM A ZDRAVOTNÍ RIZIKA

  • Pijte dostatek vody! Já vím, nejste malé děti a moc dobře víte, že pít vodu musíte! Ale ne málo z vás na to zapomíná a místo vody doplňuje pitný režim pivem, drinky, vínem, kávičkami a dalšími jinými tekutinami. V Egyptě je ale důležité pít vodu! Dehydratace vás může v tomto suchém a horkém podnebí potkat rychleji, než si myslíte. Když k tomu připočítáme nějakou tu fyzickou aktivitu – šnorchlování, potápění nebo jiné výkony, tak může být na malér zaděláno. Pijte jejich balenou vodu. Voda z kohoutku je většinou odsolovaná voda a má jiné minerální složení, než na jaké jsme zvyklí (i když mně osobně problém nedělá). Pokud máte citlivější mikroflóru, tak si můžete čistit zuby balenou vodou, nepít nápoje s kostkami ledu nebo nepít ovocné džusy, do kterých se nepřidává balená voda. Nepijte studené napóje – i když se vám zdá chlazená cola nebo voda jako fajn nápad, tak vaše rozpálené tělo vám na těch 40 °C moc nepoděkuje!

   

  • Nepřejídejte se! Když si naplácáte na talíř páté přes deváté. Sníte kombinace, které by vás ani ve snu nenapadly a pokaždé když vás pustí do jídelny tak ji neopustíte dokud vše neochutnáte – protože máte přeci ALL INCLUSIVE a když to máte zaplacené, tak to tady přece nenecháte, tak se není čemu divit, když se z toho jednoduše po*erete! A věřte mi, z toho by se po*ral každý i v Česku! Jezte uváženě, s rozumem a zbytečně neplýtvejte!

   

  • Obávaná FARAONOVA POMSTA nebo KLETBA! Jak už jsem naznačila výše, jakýmkoliv střevním potížím můžete předejít, když se nebudete přejídat, nebudete pít kohoutkovou vodu a nebudete se na slunku příliš přehřívat a poté chladit na pokoji klimatizací nebo ledovým nápojem. Často je jen normální průjem nebo střevní potíže nazýván FARAON. Faraon je ale bakteriálního původu a většinou ho doprovází velké křeče, zvracení, silný průjem, teploty a dehydratace. Pokud cítíte jakékoliv příznaky faraona, či střevní potíže, tak nejlépe zabírá lék Antinal, který je dostupný v lékárnách cca okolo 21 LE (nenechte se ošidit), poté také léky jako Streptoquin, který zabrání křečím, Diax anebo Drotazide. V případě střevních potíží je důležité jíst dietně a hodně pít. Popřípadě si vzít některé prášky do zásoby do ČR, protože české prášky na egyptské bakterie mnohdy nepůsobí. Co se týká prevence – určitě je fajn jíst před cestou do Egypta probiotika, v žádném případě ale nedoporučuji jíst preventivně Antinal a další léky! Mohou vám jednoduše způsobit opačný problém!

  • Mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do země vyžadován. Kromě běžných očkování v ČR (tetanus, polio) je velmi žádoucí očkování návštěvníků Egypta proti žloutence typu A a B a dále je doporučeno očkování proti břišnímu tyfu a meningitidě A, C.

  3.DŮLEŽITÉ KONTAKTY

  Stálá služba policie: 122

  Turistická policie: 126

  Ambulance: 123

  Hlavní soukromé káhirské nemocnice jsou:

  • Misr International Hospital, 12 Saraya Str., Vieni Sq., Dokki, tel.: 7617208, 7608261

  • As-Salam International Hospital, Corniche el -Nil, P.O. Box 388-Maadi-Cairo, tel.: emergency – 5240077, 5240250, 5240232

  • Dar al Fouad Hospital, 26 July str., 6th October City, Giza, tel.: emergency 010-1911911, 8356040, 8356050, fax 5356050

  • Al-Salam Hospital – 3, Syria Str.Mohandesín, tel. 3030501 – 3030502

  Nemocnice mimo Káhiru:

  Hurghada (soukromé nemocnice blížící se standardu zdravotní péče v ČR):

  • El Salam Hospital, tel.: (0020) 065/3548785-7, fax: 065/3548788

  • El Gouna Hospital (cca 25 km od Hurghády), tel.: (0020) 065/3580011 (emergency), 065/3580012-18, fax: 065/3580020

  Sharm el Sheikh (soukromá nemocnice)

  • Sharm el Sheikh International Hospital, tel. 069-3660893(4,5), fax 069-3660272

  Marsa Alam (soukromá nemocnice)

  • Port Ghalib Hospital, tel. 0100 000 4402, e-mail:
   info@portghalibhospital.com

  El Qusseir (soukromá nemocnice)

  • Pyramids Hospital, +201017297580

   

  Velvyslanectví České republiky v Káhiře 4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo

  Tel: + 20 2 3333 9700 (hlasový strom), + 20 2 3333 9701 (operátor) + 20 2 3333 9702 (sekretariát velvyslance), + 20 2 3333 9703 (sekretariát velvyslance)

  Nouzová linka: +20122/742 7513

  E-mail:  cairo@embassy.mzv.cz

  Web: www.mzv.cz/cairo

  • Znáte DROZD? 

  Je to systém dobrovolné registrace MZV při cestách do zahraničí. DROZD  umožní lépe reagovat při mimořádných událostech jako je např. na Tchaj-wanu časté zemětřesení či přímé zasažení tajfunem.

  Ačkoli čeští občané pobývající v zahraničí nemají zákonem stanovenou povinnost registrace na zastupitelském úřadě ČR, v mnoha případech může tato dobrovolná registrace pomoci oběma zúčastněným stranám.

  V případech obecného ohrožení, živelných pohrom a dalších jiných případech nouze, které mohou nastat, se takováto databáze stává nezbytnou součástí záchranného systému.

  Vyplnění dotazníku na webové adrese MZV ČR http://drozd.mzv.cz/ pomůžete v případech potřeby navázání kontaktu s Vámi či Vašimi blízkými v České republice.

  4.CESTOVÁNÍ BEZ CESTOVEK

  Často se ptáte, zdali je bezpečné a vůbec možné cestovat do Egypta bez cestovek! Ano je! Upřímně se to mnohdy nevyplatí, protože CK mají skoupené většinu letenek a tak se cena zpáteční letenky v průměru pohybuje okolo 7/8 tis a CK někdy nabízejí za podobné ceny all inclusive pobyt v některých slabších hotelech v Hurghadě.

  Samozřejmě jsou akce, můžete narazit na levnější ale třeba přes Vánoce i na dražší letenky. Nakupovat letenky můžete na stránce Cestuj bez cestovek, Skyscanner.com, Kiwi.com a další.

  Aby se vám dovolená bez cestovek vyplatila je lepší zůstat delší dobu, než jen týden. Ubytovat se můžete třeba přes Airbnb, Booking.com  anebo si najít přes FB různé skupinky, kde se nabízejí pronájmy soukromých apartmánů. Za sebe doporučuji stránku Rental Hurghada, kde jsem si i já sama našla náš dlouhodobý pronájem. Pokud potřebujete taxi, tak můžete využít aplikace jako Uber, Fawry Taxi, Careem Taxi nebo třeba pro Hurghadu – Hurghada Taxi Service a pro Marsa Alam – Taxi Marsa Alam.

  Individuální dovolená je jednoznačně fajn – jste svými pány a můžete si naplánovat také spoustu výletů a aktivit! Pro individuální cesty do Egypta platí stejná obecná doporučení, která jsem vám psala již v předchozím článku.

  Pokud cestujete bez CK, nezapomeňte si také sjednat kvalitní cestovní pojištění  a určitě se zaregistrovat ve výše zmíněném systému DROZD!

  Plavba po Nilu může být jedním z tipů na individuální dovolenou bez CK!

  5.POZITIVNÍ PŘÍSTUP A VNITŘNÍ NASTAVENÍ

  A na závěr jedna z nejdůležitější rad! Nezapomeňte si na svoji cestu přibalit pozitivní přístup a brát na dovolené věci trošku s nadhledem! To, že budete všechno kritizovat, budete hledat chyby a porovnávat jejich svět s tím naším, vám na dovolené moc nepřidá. Přijměte prostě realitu takovou, jaká je – každá země má své plusy a mínusy, stejně tak i Egypt. Všude na světě najdete věci, které se vám budou líbit a které se vám líbit nebudou. Na dovolenou jedete pro to, abyste si odpočinuli a zrelaxovali své tělo a mysl! Úsměv na tváři a na duši vykouzlí mnohem více příjemné prostředí jak pro vás, tak pro ostatní a budete si tak moci užít pohodovou dovolenou na maximum!

  Naše vnitřní nastavení vždycky ovlivňuje náš vnější svět a děje v něm!

  Užívejte si dovolenou na plné „pecky“! Poznávejte, smějte se a pořádně si odpočiňte!

  A NA KAŽDÉ SVÉ CESTĚ NEZAPOMÍNEJTE, ŽE PŘÍRODA NÁS NEPOTŘEBUJE. TO MY POTŘEBUJEME PŘÍRODU!

  Přeji vám všem krásnou dovolenou (nejen) v Egyptě a předem děkuji za sdílení s vašimi přáteli, aby se určité informace dostaly do povědomí co nejvíce turistů navštěvujících tuhle nádhernou exotickou destinaci!

  Maa Salama a budu ráda, když se vydáte

  Barbora Aref - Vědomé Léčení
  Jsem vědomá žena, která žije svůj obyčejný život neobyčejným způsobem. Ukazuji lidem cestu poznání skrze své vědomé léčení. Věnuji se aromaterapii, rostlinným olejům, psychoaromaterapii, terapii sdílením a aromaterapeutickým masážím. Více o mně se můžete dozvědět zde>>
  Komentáře