JAK TO CHODÍ V EGYPTĚ? 4 OTÁZKY A ODPOVĚDI NA POSTAVENÍ ŽEN V TÉTO ZEMI

 Není čepka jako čepka aneb postavení žen v Egyptě.

mosque-1519722__180 muslim-152856__180

Jak jsem přišla na téma tohoto článku?

Malý příběh na začátek:

Jednou jsem svoji kamarádku (Češku), která také žije v Egyptě, poprosila, jestli by mi nemohla sehnat čepku, takovou tu, co nosí některé muslimské ženy. Přišlo mi to jako skvělá věc na pláž. Ono tady v Egyptě hodně fouká a klobouk, nebo kšiltovka není zrovna nejvíce praktická věc. Navíc, když jdu šnorchlovat a jsem tam delší dobu, tak potřebuji ochranu před sluncem a tohle mi přišlo ideální. Kamarádka mě překvapila a čepku jsem od ní dostala na své narozeninové oslavě, kde se mnou byly i moje kamarádky z Česka. Já byla z čepky samozřejmě nadšená a hned si ji zkusila. No na druhý den mé nadšení opadlo, když mi mé kamarádky říkají: “Ty Baru, ona ti to dávala jako s takovým výrazem, že se máš vzpamatovat a taky být muslimka!”, “Baru, ty to jako fakt budeš nosit?”, “Baru, no já ti nevím, my u nás v Česku na čepky nejsme vůbec zvyklí.”

Ano přátelé, není čepka jako čepka – ona vás sice ochrání před sluncem a větrem, ale jednoznačně vás neochrání od toho, abyste nebyli odsouzení a hození do škatulky 100% (zoufalá, zmanipulovaná, bezmocná) muslimka!

 

13918760_10206737446461757_1330250921_o

 

Na základě této zkušenosti,  jsem si řekla, že se začnu více zabývat tématem postavení žen v Egyptě, protože v médiích a celkově na internetu můžeme najít mnoho informací a ne vždy jsme si jistí, jak moc jsou pravdivé, z jakého zdroje jsou a hlavně jakou formou nám jsou interpretovány.

Vzhledem k tomu, že v Egyptě již nějakou dobu žiji, mám zde spoustu přátel (muslimky, muslimy, křesťany i křesťanky), tak jsem schopná posoudit spoustu věcí na základě svých vlastních zkušeností a znalostí, no a tak bych s vámi ráda sdílela pár faktů a situací, abyste věděli, jak že to teda doopravdy v tom Egyptě je?

1. Jak to chodí v Egyptě: Proč se ženy zahalují?

womens-1546080_960_720

Ženy se v Egyptě zahalují z náboženských důvodů.

Je ale nutno mít na paměti, že v některých muslimských zemích existují zvláštní tradice v ženském odívání, což je však pouze věcí místních zvyků a tradic (např. Saudská Arábie a striktní zahalování žen). Postoj k ženám v některých muslimských oblastech odráží jejich kulturní zvyklosti, které nejsou vždy v souladu (dokonce  jsou někdy i v protikladu) s pravým islámským učením.

Podle Islámu v Egyptě by žena měla na veřejnosti ukazovat maximálně svůj obličej a ruce. Zbytek by měla mít zahalené.

Nicméně, je to jen doporučení, ne přikázání a samotné rozhodnutí, co bude žena nosit a v čem chodit, ať zahalená či nezahalená, závisí na ní samotné. Žena si sama může vybrat jestli chce nosit šátek, čepku, burku nebo nic.

Samotné zahalování je v Islámu považováno za ochranu ženy. Žena by se měla zkrášlovat závojem počestnosti, důstojnosti, čistoty a neporušenosti. Měla by se chránit před zraky ostatních a svoji krásu by měla ukazovat jen doma rodině a svému muži, je to z důvodu zachování morálky a morálních zásad a na ochranu jejího charakteru a osobnosti

Je pravda, že někdy se může stát, že rodina to slečně/či ženě nakáže.

Pokud se jí ale něco takového snaží nakázat či přikázat její manžel, žena má právo to odmítnout a dokonce se z tohoto důvodu může nechat i rozvést.

Tato informace o rozvodu má vyjadřovat to, že pokud manželé nesdílí stejný názor v takto zásadních věcech a rozhodnutích, tak má i muslimská žena možnost vybrat si pro sebe vhodnějšího partnera a jednoznačně není majetkem muže (jak si může někdo myslet).

Pro zajímavost: V roce 2000, bylo uzákoněno, že k tomu, aby měla žena právo na rozvod, stačí ztráta lásky k partnerovi.

Prakticky se ale muslimské rodiny snaží opravdu maximálně zamezit rozvodu, protože rodina je pro ně jeden ze základních pilířů.

Egyptské muslimky, křesťanky a Evropanky, které zde žijí a vůbec ženy obecně nehledě na kategorie,  mohou zkrátka chodit oblékané, jak chtějí. Nehrozí jim v Egyptě žádné nebezpečí. Nedoporučují se zde nosit velké výstřihy nebo minisukně, protože muži na vás mohou na ulicích pískat a otáčet se za vámi, což vás může obtěžovat.

Já sama nosím sukně, kraťase, tílka, šaty, bikiny a nikdy jsem osobně neměla žádný problém. Je ale pravda, že se vyhýbám vyzývavému oblečení, a výše zmíněným velkým výstřihům a minisukním. Nicméně není to pro mě otázka Egypta, stejně jsem se chovala i v České republice.

A také sama osobně znám mnoho muslimek, které se nezahalují a naopak znám křesťanky, které nosí šátek.

 

2. Jak to chodí v Egyptě: Proč cestují ženy a muži odděleně?

ALEX (3)

Nejdříve bych chtěla vysvětlit, že cestovat odděleně není povinnost, nýbrž možnost a volba samotná záleží na ženě.

Např. V Káhiře v metru jsou některé vagóny jen pro dámy. Přirovnala bych to k našemu dámskému oddílu ve vlacích. Pokud chce žena cestovat odděleně od můžu, může si vybrat pouze tento vagón, nicméně pokud chce cestovat společně se všemi, tak to nemá zakázané. Naopak muž má zakázané nastoupit do oddílu jen pro ženy.

Je to zejména a hlavně z bezpečnostních důvodů pro ženy. Už jste někdy navštívili metro v Káhiře? 😉

 

3. Jak to chodí v Egyptě: Proč se chodí modlit muži a ženy odděleně?

ALEX (4)

Do mešity se muslimové chodí modlit (meditovat). Pro to, aby nebyl nikdo nijak vyrušován a měl možnost se plně soustředit a modlit, se chodí muslimové modlit odděleně.

Předchází se tak tomu, že by muži pokukovali po ženách anebo naopak a soustředili by svoji mysl na úplně jiné věci, než za jakými do mešity původně přišli.

 

4. Jak to chodí v Egyptě: Proč ženy nepracují?

woman-812070_960_720

V Evropě máme mnohdy představu, že muslimské ženy jsou doma zamčené, mají zakázané vycházet ven a už vůbec nesmí chodit do práce – ano, to se samozřejmě může stát, pokud mají doma psychicky narušeného manžela.

Ženy v Egyptě mohou pracovat a mohou se samy a svobodně rozhodnout, zdali pracovat chtějí anebo nechtějí.

Opět: Pokud je manžel nutí zůstat doma a nařizuje jim nechodit ven, nemá to s vírou nic společného a žena má právo požádat o rozvod.

Žena může vykonávat jakoukoliv práci, kterou je schopná fyzicky ustát.

To, že si ženy mnohdy volí zůstat doma s dětmi je jen zvyk, nicméně není to povinnost. V dnešní moderní době, která zasahuje i Egypt je naprosto normální, že žena pracuje, pokud najde vhodnou pracovní příležitost.

Pro zajímavost:

Procento žen v egyptském parlamentu činní momentálně 16%. Je to konkrétně 87 žen z 596 poslanců.

Tyto ženy jsou jak křesťanky, tak muslimky (některé nosí a některé nenosí šátek).

Například tato dáma:

DALIA KHORSHID je ministryní investic, je to muslimka a nenosí šátek.

Foto 2

 

V roce 1933 dostala první egyptská žena licenci k tomu pilotovat samostatně letadlo. Byla zároveň druhou ženou na světě, byla to muslimka a nosila šátek.

Já osobně se velice často stýkám s ženami, které pracují v obchodních centrech – uklízečky, prodavačky. Také znám spoustu žen, které pracují na ministerstvech, úřadech, ve školách atd. Nicméně máme zde ženy pracující i jako taxikářky.

My jakožto turisti se v přímořských letoviscích setkáváme většinou s mužskou pracovní sílou a myslíme si, že ženy vůbec nepracují. Tak to ale vůbec není. Muži se do přímořských letovisk stěhují za prací a mnohdy ze vzdálených měst jako je třeba Káhira či Alexandrie, žena má v těchto městěch zázemí, svoji rodinu, děti školu a tak se nestěhuje s manželem. Je třeba brát v potaz, že značná část populace se nachází v jiných oblastech Egypta – Káhira (město + aglomerace cca. 30 mil), Alexandrie (cca 4 mil), Luxor (cca 0,5 mil) a mnoho dalších a tam panují opravdové egyptské životní podmínky a život jako takový, který většina z nás vůbec nezná.

A pro další zajímavost na základě sčítání vlády za rok 2015. Celková pracovní síla v Egyptě činní 28,4 milionů a z toho pracuje 19 milionů mužů a 5,1 milionů žen (zbytek je nezaměstnaných atp.).

Důležitá poznámka na závěr: Nezapomínejte na to, že celý svět je vždy o individuálních jedincích a jejich chování záleží na mnoha aspektech (genetika, výchova v rodině, oblast a poměry ve kterých člověk vyrůstá atd.). Takhle to funguje se všemi lidmi na světě a samozřejmě i se „skupinou muslimů“. Proto nezapomínejte na to, že nemůžeme tyto věci a lidi zobecňovat.

Jistě vás napadá mnoho dalších otázek, jednou z nejvíce diskutovaných je samozřejmě mnohoženství, tuto komplikovanou a obsáhlou otázku bych ráda nechala na další článek, který vám může zase o trošku více přiblížit egyptskou kulturu.

Upozornění: Článek není žádnou formou propagace, nebo “omlouvání” či “očišťování” jakéhokoliv náboženského směru. Článek je pouhým souhrnem faktů načerpaných z mých osobních zkušeností, studií této kultury a z interakce  s lidmi se kterými se já každodenně  a osobně stýkám, protože s nimi v této zemi žiji. Já osobně nejsem muslimka, nesympatizuji s žádným z uvedených náboženských směrů a nemám zapotřebí někoho nebo něco obhajovat či bránit.

Doufám, že vás tento článek obohatil o mnoho informací, které jste třeba předtím nevěděli a pomůže vám tak s vytvářením vlastního názoru na danou problematiku.

Více o mém příběhu a životě v Egyptě se můžete dočíst v eBooku: Z vesničanky šťastnou Egypťankou aneb 10 věcí, které mi DAL a VZAL život v této zemi, který si můžete stáhnout <<ZDE>>

Anebo si přečtěte další články, které najdete na mém Blogu. Jeden z nich je třeba tento: 5 nejčastějších otázek, když se svěřím, že žiju s Egypťanem aneb jak začít milovat svá rozhodnutí!

Maa Salama

Barbora Aref

Barbora Aref
Jsem "barevná" žena, která žije svůj obyčejný život neobyčejným způsobem. Ukazuji lidem, že svět není černobílý a že multikulturní vztahy jsou normální. Pomáhám a otevírám své srdce těm, kteří se zajímají o jinou kulturu, o život v Egyptě, o vztahy, cestování a potřebují získat cenné informace, které na Wikipedii nenajdou. Otevírám dveře poznání do světa, který se nám zdá být neznámý a vzdálený... Více o mně se můžete dozvědět zde>>
Komentáře