RECEPT: JAK UVAŘIT EGYPTSKOU MOLOKHII?

Krásný den  🙂

Dnes se společně podíváme na to, jak uvařit tradiční egyptskou polévku molokhii.

CraftSale (1)

Nejdříve si ale řekneme, co to molokhia je a jaké má vlastnosti.

Molokhia, mulukhiyah, mloukhiyamolokhiya, mulukhiyya, malukhiyah, nebo moroheiy

Molokhia (vyslovujeme molochéja) je zelená rostlinka, která vypadá jako špenát. Je velice populární na Blízkém východě, v severní a východní Africe. Když se uvaří tak má lehce nahořklou chuť a je slizovité konzistence. Molokhia je velice zdravá.

 

  1. Má více než 30 vitamínů a minerálů558791100
  2. Pomáhá nám bojovat s nespavostí
  3. Je výborná na zažívání
  4. Posiluje imunitní systém
  5. Zlepšuje krevní oběh
  6. Vyrovnává krevní tlak
  7. Snižuje zánět
  8. Podporuje sílu kostí

 

Molokhii konzumovali lidé již ve starověkém Egyptě a její blahodárné účinky si Egypťané uvědomují i dnes. Někteří ji usušenou pijí jako čaj s medem. Molokhia ale neodmyslitelně patří hlavně na egyptský stůl.

Buď si ji zamilujete, nebo ji budete nesnášet. Jiný osud vás s molokhií nečeká :-).

Egypťané ji rádi konzumují s tradičním chlebem (aish neho héš), nebo s rýží a masem. Málokdy se jí jen samotná molokhia, téměř vždy je tato polévka součástí hlavního jídla.

Co budeme potřebovat na molokhii?

spices-667115_960_720

         1 kuře anebo vývar (popřípadě bujón) cca 1 l

listy molokhie (čerstvé,mražené, sušené) 400 g

česnek (čerstvý nebo sušený, granulovaný) 1 lžička

koriandr (drcený) 1 lžička

máslo 1 lžíce

cibule, sůl, pepř podle potřeby

Na internetu jistě najdete v různých jazycích mnoho návodů a receptů, jak molokhii uvařit. Tento celý postup, který používám já, mi předala Arefova sestra a my jsme s ním doma velice spokojení.

Vzhledem k tomu, že Egypťané většinou nejí molokhii samotnou, tak ji i já osobně podávám s kuřetem a rýží. Proces, který vám popíšu je jednoduchý.

Postup

1) Nejdříve si naporcuji celé kuře. Vykostím si hrudní koš a prsní řízky nechám na druhý den.

2) Dám vařit vývar z křídel, hrudního koše a stehen spolu s cibulí. Dochutím jen solí a pepřem.

3) Já používám mraženou molokhii, takže si ji cca 30 minut dopředu rozmrazím. Většina mražených molokhií už je nasekaná a připravená na to, abyste ji jednoduše jenom přidali do polévky. Pokud používáte čerstvou molokhii, tak je třeba oddělit listy od stonků. Používají se jen zelené, hezké lístky, které se musí nasekat najemno. Sušená molokhia je většinou už také nasekaná a připravená na vaření. 

4) Jakmile mám vývar hotový, tak si ho přecedím, kuře odložím na později.

5) Do čistého vývaru (můžete pokrájet na kostičky uvařenou cibuli) přidám rozmrazenou molokhii, dochutím lehce solí a pepřem. Molokhii vařím na mírném ohni a že je uvařená poznám tak, že se začne tvořit na povrchu bílá pěna. Podle toho jak ji chci/nechci slizkou, tak vařím dále. Čím více slizkou ji chci, tím vařím déle, aby se vyvařila voda.

6) Na pánvičku přidám lžíci másla, lžičku sušeného česneku (může být i čerstvý prolisovaný) a lžičku koriandru (drceného) a smažím do té doby něž koriandr začne vonět a hmota je krásně jednolitá a zlatá.

7) Poté přidám rovnou do vařící molokhie.

8) Pokud se mi zdá molokhia pořád nedochucená, tak ji dochucuji opět jen česnekem a koriandrem (tyhle dvě složky hrají v molokhii hlavní roli) a poté solí a pepřem. Není třeba ji ale moc ochucovat, má vyniknout pravá chuť samotné rostlinky.

Poté uvařené kuře dokořením a na rozpáleném másle pár minutek smažím, je křupavé a skvělé. Podávám s rýží s vermicelli ale na tu vám napíši podrobný recept později.

A jen krátké video, abych vás inspirovala, že na vaření molokhie není opravdu nic těžkého, můžete najít zde:

Maa Salama

Barbora

 

Barbora Aref
Jsem "barevná" žena, která žije svůj obyčejný život neobyčejným způsobem. Ukazuji lidem, že svět není černobílý a že multikulturní vztahy jsou normální. Pomáhám a otevírám své srdce těm, kteří se zajímají o jinou kulturu, o život v Egyptě, o vztahy, cestování a potřebují získat cenné informace, které na Wikipedii nenajdou. Otevírám dveře poznání do světa, který se nám zdá být neznámý a vzdálený... Více o mně se můžete dozvědět zde>>
Komentáře